çatı

ÇATI TİPLERİ
Çatı türünün belirlenmesi, taşıyıcılık bakımından olabildiği gibi görünüş yönünden de olabilir. Çatı, duvar, kolon ve ayaklar üzerine oturabildiği gibi, doğrudan doğruya zemine de dayanabilir.

Ahşap Çatılar

Yaygın kullanılan ve ekonomik olan bir çatı türüdür. Bu en basit şekilde düz çatı olabilir. Bu daha çok sanayi yapılarında görülür. En yaygın uygulama şekli ise eğimli çatıdır. Eğim, kar toplanmasını azaltmak ve su sızdırmazlığı yönünden tercih edilir. Kar yükü yanında, bazı durumlarda, rüzgar etkisi de çatı için önemli olur. Çatının esas taşıyıcı elemanı ahşap çubuklardan meydana gelen kafes sistemidir. Kafes sistem, ahşap çubuklar bir araya getirilerek teşkil edilir. Çubukların bağlantıları düşey düzlemde olup, kafes sistemler birbirleriyle bağlanır ve beraber çalışmaları sağlanır. Üzerinde ayrıca kafes sistemleri bağlayan aşık denen ahşap elemanlar mevcuttur. Aşıklar eğilimli doğrultuda merteklere bağlanır. Bunun üstüne de çatı kaplaması olarak ahşap tahtalar çakılır. Üstü ise çatı kiremitleriyle kaplanır. İstenirse bu araya bir izolasyon tabakası konulur. Bu şekil, ısının tasarrufu bakımından zamanımızda cok tercih edilmektedir.
Kiremit yerine bazı sanayi yapılarında olduğu gibi, eternit veya çinko oluklu levhalar da döşenebilir. Bu halde çatıyı ahşap tahtalarla kaplamaya gerek yoktur. Bunun yanında yalıtımı sağlamak için bitumlu levhalar da serilebilir. Bu şekilde teşkil edilen çatı, ara bir mesned istemeksizin 8 m gibi oldukça büyük açıklıklara kadar kullanılabilir. Eğer böyle bir çatı betonarme düz döşeme üzerine konuluyorsa sık sık döşemeye mesnetleme yapılır. Çatı eğiminin bina dış yüzlerine yakın, dik ve içerlerde daha az eğimli tertiplenmesiyle çatıda kullanılabilir bir hacim de teşkil edilebilir.

Betonarme Çatılar
Özellikle betonarme binalarda düz çatı istenildiğinde tatbik edilir. Su için az da olsa bir eğim vermek ve izolasyon yapmak şarttır. Günümüzde önemli yapılar için hafif çatı tercih edilmektedir. Bunu kubbeye benzeyen betonarme kabuk inşaat ile yapmak mümkün olmaktadır. Böylece 7,5 santimlik bir kalınlıkla 25-30 metreyi aşmak mümkün olmaktadır. Değişik başka bir örnek ise kablo ağlarıyla teşkil edilen çatı olup, kare veya üçgen ara kısımları şeffaf cam veya pleksiglasla kapatılır. Bu suretle kapatılan alanın büyük olması ışıktan faydalanmayı engellemez.

KİREMİT ÇATI ONARIMI
Mevcut kiremitlerin kaldırılması, tırnaklarının temizlenmesi, kırık ve çürüklerinin atılması, yerine aynı esvapta kiremit ve mahya takviye edilmesi, mevcut ahşap karkasın kontrol edilmesi, kırık çürüklerinin yenisi ile değiştirilmesi. Döşeme tahtası üzerine jut takviyeli kiremit altı su yalıtım örtüsü birbiri uzerine 10 cm binili döşenmesi. Çatı asma oluksa kelepçeleriyle birlikte değiştirlmesi, ek yerleri, dönüş ve montajları tangit veya silikon ile yapıştırılması. Çatı gizli dereyse, gizli derelerinin, baca kenarlarının polyester keçeli folyolu membran ile izole edilmesi. Mevcut kiremitlerin alt sırası galvaniz telle bağlanarak, düz bir şekilde döşenmesi, mahyaların kireçsiz harç ile dondurulması ve sulanması.

KİREMİT ÇATI OLUŞUMU
Çatı oluşturma ölçümü bir şekilde 10*10 ahşapla aşık diye tabir edilen direklerin yerleştirilmesi (Meyil 33
derece) Yerleştirilen aşık direklerin 5*10 ile bağlanması. Makas üst döşemeye 2cm kiremit altı döşeme
tahtalarının aralıksız döşenmesi, döşenen tahta üzerine jut takviyeli kiremit altı su yalıtım örtüsü birbiri üzerine 10 cm binili döşenmesi. Bina karkası gizli derelerin ve baca kenarlarının polyester keçeli folyolu mebran ile izole edilmesi. Bina karkası PVC asma dere ise 150 lik asma derelerin 40 cm aralıklarla kelepçe bağlanarak gerekli meyil verilerek monte edilmesi, bitiş noktalarının ve ek yerlerinin tangit veya silikon ile izole edilmesi. Tercih edilen kiremit tipinin alt sırası galvaniz tel ile bağlanarak, düz bir şekilde döşenmesi, mahyaların kireçsiz harç ile dondurulması ve sulanması.

TERAS ÇATI ISI VE SU İZOLASYONU
1- Mevcut beton veya kaplama
2- 3mm. keçeli membran 2mm keçeli membran
3- 3 mm. fibro camlı membran 4 mm kumlu membran
4- 3 cm. ısı yalıtım levhası
5- Geotextil keçe serilmesi
6- Akıntı kontrolü şap veya seramik

YATAY YAĞMUR OLUKLARI
Yatay yağmur olukları mutlaka kiremit döşenmeden yapılmalı. Yatay olukları mutlaka 12’lik çinko ile
yapılmalı ek birleşim yerleri lehimlenmesi çok iyi yapılmalıdır. Çatıda dereler varsa mutlak çinko geniş
tutulmalıdır. İzolasyon malzemesi “jutlu malzeme” olukları içine 5 cm kadar yatırılmalıdır. Jut baca
kenarlarında , derelerde de çinkonun altına verilmelidir. Gizli derelerde çinko altına membran PP2000 mutlaka yapılmalıdır.

DİKEY YAĞMUR OLUKLARI
Dikey yağmur inişleri mutlaka 100'lük PVC olması, eğer çirkin bir görüntü yapıyorsa 70’lik olmalı fakat
daha küçük ebatlarda PVC kullanılmamalıdır. Balkon giderleri dirsekle bağlanmalı. İnişlerde mutlaka eğime dikkat edilmeli. Dirsekler 45'lik dirsek olmalıdır. Kelepçeler plastik ve dubelle matkapla yapılmalı. İniş boruları fazla kalın olmamalı. Alan uygunsa mutlaka su dışarı verilmeli.Tıkanmanın önüne geçilmelidir.

KİREMİT ALTI JÜTLÜ MALZEMELER
Tanım: Fibrocam türü taşıyıcı plastikasyon akside bitum emdirilmiş şiltedir.
Kullanım alanları: Şiddetli fırtınalı yağmur, kar, sağanak yağmur kiremit kırılması gibi sebepler kiremit altına su gitmesine  sebep olabilir. Kiremit altı şiltesi bu suları yağmur oluklarına taşır. Aynı zamanda rüzgarı engellediği için ısı sağlar.

ÇATI SİSTEMLERİ

ISI YALITIMLI ÇATI
1-) Kiremit
2-) Su yalıtımı (Kiremit altı Levhası)
3-) Isı yalıtımı

Belirleyeceğiniz kiremit modelinin altına su  yalıtımını sağlayacak kiremit altı su yalıtım levhası olan İsoline veya Rufoline konulacaktır. Bunların altına binanızdaki ısı kaybını önleyecek olan ısı yalıtım levhası xps monte edilecektir, bu sayede yazın daha serin kışınsa daha sıcak bir kullanım alanına sahip olacaksınız. Uyguluyacağınız bu sistem dünyadaki ilk çatı sistemi olup 30 yıl sorunsuz kullanım süresine sahiptir.Levhanın oluklarının altında bulunan hava boşlukları sayesinde buhar yoğuşmadan atılır ayrıca kiremitlerle levha arasında oluşan hava akımı sayesinde kiremitler daha çabuk kuruyarak ısı yalıtımına katkıda bulunur. Levhanın üzerindeki özel girintiler sayesinde kiremitler hem kaymaz hem de düzgün bir görünüme sahip olur.Kiremit altına sızan sular oluk diplerinden serbestçe akabildikleri için geçirimsizlik her zaman güven altındadır. Bu sebeple kiremitler çatınızın korumasını değil dekorunu oluştururlar, kiremitler kırılsa bile tüm su yalıtımını levha sağlar.

KİREMİT SİSTEMLERİ
Bin yılı aşkın süredir en çok sevilen en estetik çatı kaplama malzemesi olan kiremit artık yüzde yüz su geçirimsiz, mükemmel havalandırmalı ve ısı yalıtımlı sistemlerle uygulanabilmekte.İsoline ve Rufoline özel bir kiremit altı su yalıtım levhasıdır.Her tür kiremit ile birlikte ve istenildiğinde ısı yalıtımı ile birlikte kullanılarak mükemmel çatı sistemleri oluştururlar.

EKONOMİK SİSTEM
1-) Kiremit
2-) Su yalıtımı (Buhar dengeleyici örtü)

Bir diğer çatı sistemi olan kiremit ve altına buhar dengeleyici olan su yalıtım örtüsü ise her tür kiremit ile uygulanabilme özelliğine sahip olup ekonomik çatı sistemi isteyenlerin tercihidir. Yüksek teknoloji ile üretilen örtüler yoğuşmayı (terleme) önler, nefes alır, su ve toz geçirmez.
 

 

Adres : Çolak Molla Mümin Hoca Sokak No :1/B Atıfbey Mahallesi Gaziemir İZMİR
Tel : +90 (232) 251 70 55 Gsm : 0537 27013 91  - 0 507 214 63 08


Değerli ziyaretçimiz,
Öncelikle internet sitemize hoşgeldiniz.
Temel İlkemiz; müşterilerimizin, ilk anda veya devam eden problemlerine,ihtiyaçlarına karşılık verebilmek, beklentilerini karşılayarak, koşulsuz müşteri memnuniyetini ve bağlılığını sağlamak, taahhütlerimizi zamanında, eksiksiz olarak teslim etmek, yapılan uygulamaları bir defada, israfı da ortadan kaldırarak mevcut projeler üzerinde çalışmalar yapmaktır.
 


  Resmi Gazete
  Ticaret Sicil Gazetesi
  T.C. Kimlik Öğrenme
  Vergi Kimlik No. Öğrenme
  Uyap Dava Sorgulama
  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Türkiye.gov.tr

 Sitemizi bugüne kadar

  kişi ziyaret etmiştir.

Bu internet sitesi Parantez Teknoloji
tarafından tasarlanmıştır.


 

Web : http://www.ozdenizizolasyon.com
E-Posta :
info@ozdenizizolasyon.com